مسیر های زیبا و توریستی

 

 فروردین ۱۳۸۴

 

رودخانه پرآب *قزل اوزن* اولین چشم اندازی است که پس از عبور از رشته کوهی که *زنجان* را از منطقه *طارم* جدا کرده است به چشم می‌خورد. پس از ۱.۵ ساعت سفر از زنجان به روستای *درام* [۱]، خنکای آب رودخانه قزل اوزن خستگی را از تن به در می‌کند. بر خلاف تصور ارتفاع رودخانه از سطح دریا زیاد نیست (حدود ۶۰۰ متر). منطقه سرسبز کنار رودخانه عمدتاً زمینهای کشاورزی‌اند که در آنها برنج، سیب زمینی، طالبی و انواع صیفی ها کشت شده است. معمولاً آبیاری با پمپاژ و از رودخانه صورت می‌گیرد.

 

جاده‌ای خاکی به طول حدود ۳ کیلومتر ما را به روستای *کُمادشت* می‌رساند. شب را در این روستای سرسبز می‌گذرانیم و ساعت ۶ صبح وسایل را جمع و جور کرده و حرکت می‌کنیم. پس از حدود ۲۰۰ متر پیاده‌روی در امتداد جاده خاکی، از سمت شرق جاده و در مسیر پاکوب و مشخص از جاده خارج می‌شویم. مسیر شیب تندی دارد و در امتداد دره به پیش می‌رود.

 

بعد از ۶.۲ کیلومتر پیاده‌روی وارد دره بازی می‌شویم که سه درخت توت بزرگ با سایه‌ای فرح بخش و چشمه کوچکی ما را به شیرینی میوه هایش مهمان می‌کند. خستگی از تن دور می‌شود. وارد منطقه‌ای با درختچه‌های جنگلی می‌شویم. همچنان به سمت شمال ادامه می‌دهیم. باز هم شیب زیاد کوه، نفس را در گرمای تابستان کوتاه می‌کند.

 

هزار و دویست متر پیاده‌روی ما را به خطالرأس کوه می‌رساند (ارتفاع ۲۱۷۲ متر). دامنه جنوبی کوه را تراورس کرده و پس از ۲۳۰۰ متر پیاده‌روی از گردنه شرقی وارد مرتع بسیار زیبایی می‌شویم. اکنون با انبوهی از گله‌های بز و گوسفند روبرو شده‌ایم و سگ‌های گله مدتی است ما را متوقف کرده‌اند. ناهار را مهمان چند خانوار چادرنشینی که تابستانها به این منطقه می‌آیند می‌شویم (به این منطقه ییلاق می‌گویند). امان از ملخ. شاید به سختی بتوان گام برداشت و صدای له شدن این حشرات را نشنید. پیرمردی می‌گفت که در سالیان دور هر سال مراتع توسط دولت سمپاشی می‌شد ولی متأسفانه مدتهاست که این کار نیز فراموش شده و این حشرات آنقدر زیاد شده‌اند که علاوه بر نابودکردن مراتع، دامها را نیز بیمار کرده اند. متاؤسفانه هنوز هم کسی به فکر نیست.

 

شب را با شمارش ستارگان بی شمار آغاز کردیم. افسوس که نسیم شبانگاهی و خستگی روزانه پلکها را پیش از موعد سنگین کرد. ساعت ۷ صبح به سمت شرق ادامه می‌دهیم و بعد از دور زدن دره عمیق روبروی مرتع و پس از ۳.۸ کیلومتر به گردنه ۲۴۳۵ متری می‌رسیم. مجدداً از دامنه کوه تراورس کرده و پس از ۳.۳ کیلومتر روی گردنه شمالی مشرف به منطقه ماسوله استراحت می‌کنیم (ارتفاع ۲۵۲۹ متر)، از اینجا دره ماسوله نمایان است. منظره‌ای بس بدیع با جنگل و ابر خفته در بستر دره، شکوه پرواز یک جفت عقاب نیز مدتی سرگرممان می کند.[۲] به سرعت از دامنه شمالی به سمت شرق پایین می‌آییم. سپس ادامه مسیر به سمت شمال و بعد از ۷.۱ کیلومتر پیاده‌روی و گذر از جنگل به روستای زیبای *ماسوله* می‌رسیم. ماسوله حدود ۱۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و جزو مناطق توریستی استان گیلان است. وصف تاریخی و فرهنگی آن بماند برای بعد. انبوه جمعیت متعجبمان کرد. با کمی دقت به نگاه رهگذران، می‌شد حدس زد که ایشان از دیدن کوله پشتی‌های بزرگ و وزین ما تعجب بیشتری کرده‌اند. برخی نیز با چند سؤال کوتاه پاسخ خود را می‌گرفتند. در میدان اصلی روستا مینی‌بوس به مقصد *فومن* مهیاست. [۳]

 

در ساعات خاصی از شهر فومن به مقصد تهران اتوبوس وجود دارد. اگر اتوبوس را از دست دادید نگران نباشید چون اتوبوس دیگری در شهر رشت منتظر شماست. به دوستان و همکاران عزیز پزشک توصیه می‌کنم در اینگونه سفرها که مدتی را در مناطق صعب‌العبور و دورافتاده می‌گذرانید، کمی بیش از حد مورد نیاز دارو و کمک های اولیه پزشکی همراه داشته باشید، زیرا همیشه با کودکان و پیرانی که محتاج کمک ما هستند برخورد خواهیم کرد.

 

پانویس

 

۱/ از زنجان اتومبیل های کرایه ای وجود دارد که با دریافت ۱۵۰۰ تومان شما را به *درام* می‌رساند.
۲/ قبل از رسیدن به این مکان حتماً تلفن همراه خود را خاموش کنید چون ممکن است صدای آن سکوت طبیعت را خدشه‌دار کند.
۳/ کرایه مینی‌بوس از ماسوله تا فومن ۱۵۰ تومان است.


بین گردنه دیزاب و ماسوله

 


 

راه درام به ماسوله

/ 5 نظر / 69 بازدید
بانوی اسمانی

سلام مهدی عزيز خوبی؟ خيلی ممنون که به وبلاگ خودتون سر زدين..خوشحالمون کردين و اين که خيلی بامزه نوتی و خيلی جامع و مفيد بودممنون موفق باشی يا حق

بانوی اسمانی

سلام مهدی عزيز خوبی؟ ممنون که سر زدين مو فق باشيد يا حق

‌دوست

تو بهشت داری زندگی می کنی قدرشو بدون

رضا مصلحتی

سالام خسته نباشید. من عضو گروه کوهنوردی هفت خوان کرج هستم میتونم از شما برای راهنمائئ این برنامه کمک بگیرم؟