عکسهایی از طبیعت زیبای طارم   

 

لینک
۱۳۸٥/٢/٢۳ - مهدی انبارلویی

   مسیر های زیبا و توریستی   

 

 فروردین ۱۳۸۴

 

رودخانه پرآب *قزل اوزن* اولین چشم اندازی است که پس از عبور از رشته کوهی که *زنجان* را از منطقه *طارم* جدا کرده است به چشم می‌خورد. پس از ۱.۵ ساعت سفر از زنجان به روستای *درام* [۱]، خنکای آب رودخانه قزل اوزن خستگی را از تن به در می‌کند. بر خلاف تصور ارتفاع رودخانه از سطح دریا زیاد نیست (حدود ۶۰۰ متر). منطقه سرسبز کنار رودخانه عمدتاً زمینهای کشاورزی‌اند که در آنها برنج، سیب زمینی، طالبی و انواع صیفی ها کشت شده است. معمولاً آبیاری با پمپاژ و از رودخانه صورت می‌گیرد.

 

جاده‌ای خاکی به طول حدود ۳ کیلومتر ما را به روستای *کُمادشت* می‌رساند. شب را در این روستای سرسبز می‌گذرانیم و ساعت ۶ صبح وسایل را جمع و جور کرده و حرکت می‌کنیم. پس از حدود ۲۰۰ متر پیاده‌روی در امتداد جاده خاکی، از سمت شرق جاده و در مسیر پاکوب و مشخص از جاده خارج می‌شویم. مسیر شیب تندی دارد و در امتداد دره به پیش می‌رود.

 

بعد از ۶.۲ کیلومتر پیاده‌روی وارد دره بازی می‌شویم که سه درخت توت بزرگ با سایه‌ای فرح بخش و چشمه کوچکی ما را به شیرینی میوه هایش مهمان می‌کند. خستگی از تن دور می‌شود. وارد منطقه‌ای با درختچه‌های جنگلی می‌شویم. همچنان به سمت شمال ادامه می‌دهیم. باز هم شیب زیاد کوه، نفس را در گرمای تابستان کوتاه می‌کند.

 

هزار و دویست متر پیاده‌روی ما را به خطالرأس کوه می‌رساند (ارتفاع ۲۱۷۲ متر). دامنه جنوبی کوه را تراورس کرده و پس از ۲۳۰۰ متر پیاده‌روی از گردنه شرقی وارد مرتع بسیار زیبایی می‌شویم. اکنون با انبوهی از گله‌های بز و گوسفند روبرو شده‌ایم و سگ‌های گله مدتی است ما را متوقف کرده‌اند. ناهار را مهمان چند خانوار چادرنشینی که تابستانها به این منطقه می‌آیند می‌شویم (به این منطقه ییلاق می‌گویند). امان از ملخ. شاید به سختی بتوان گام برداشت و صدای له شدن این حشرات را نشنید. پیرمردی می‌گفت که در سالیان دور هر سال مراتع توسط دولت سمپاشی می‌شد ولی متأسفانه مدتهاست که این کار نیز فراموش شده و این حشرات آنقدر زیاد شده‌اند که علاوه بر نابودکردن مراتع، دامها را نیز بیمار کرده اند. متاؤسفانه هنوز هم کسی به فکر نیست.

 

شب را با شمارش ستارگان بی شمار آغاز کردیم. افسوس که نسیم شبانگاهی و خستگی روزانه پلکها را پیش از موعد سنگین کرد. ساعت ۷ صبح به سمت شرق ادامه می‌دهیم و بعد از دور زدن دره عمیق روبروی مرتع و پس از ۳.۸ کیلومتر به گردنه ۲۴۳۵ متری می‌رسیم. مجدداً از دامنه کوه تراورس کرده و پس از ۳.۳ کیلومتر روی گردنه شمالی مشرف به منطقه ماسوله استراحت می‌کنیم (ارتفاع ۲۵۲۹ متر)، از اینجا دره ماسوله نمایان است. منظره‌ای بس بدیع با جنگل و ابر خفته در بستر دره، شکوه پرواز یک جفت عقاب نیز مدتی سرگرممان می کند.[۲] به سرعت از دامنه شمالی به سمت شرق پایین می‌آییم. سپس ادامه مسیر به سمت شمال و بعد از ۷.۱ کیلومتر پیاده‌روی و گذر از جنگل به روستای زیبای *ماسوله* می‌رسیم. ماسوله حدود ۱۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و جزو مناطق توریستی استان گیلان است. وصف تاریخی و فرهنگی آن بماند برای بعد. انبوه جمعیت متعجبمان کرد. با کمی دقت به نگاه رهگذران، می‌شد حدس زد که ایشان از دیدن کوله پشتی‌های بزرگ و وزین ما تعجب بیشتری کرده‌اند. برخی نیز با چند سؤال کوتاه پاسخ خود را می‌گرفتند. در میدان اصلی روستا مینی‌بوس به مقصد *فومن* مهیاست. [۳]

 

در ساعات خاصی از شهر فومن به مقصد تهران اتوبوس وجود دارد. اگر اتوبوس را از دست دادید نگران نباشید چون اتوبوس دیگری در شهر رشت منتظر شماست. به دوستان و همکاران عزیز پزشک توصیه می‌کنم در اینگونه سفرها که مدتی را در مناطق صعب‌العبور و دورافتاده می‌گذرانید، کمی بیش از حد مورد نیاز دارو و کمک های اولیه پزشکی همراه داشته باشید، زیرا همیشه با کودکان و پیرانی که محتاج کمک ما هستند برخورد خواهیم کرد.

 

پانویس

 

۱/ از زنجان اتومبیل های کرایه ای وجود دارد که با دریافت ۱۵۰۰ تومان شما را به *درام* می‌رساند.
۲/ قبل از رسیدن به این مکان حتماً تلفن همراه خود را خاموش کنید چون ممکن است صدای آن سکوت طبیعت را خدشه‌دار کند.
۳/ کرایه مینی‌بوس از ماسوله تا فومن ۱۵۰ تومان است.


بین گردنه دیزاب و ماسوله

 


 

راه درام به ماسوله

لینک
۱۳۸٥/٢/٦ - مهدی انبارلویی

   جايی در نزديکی   

والتین و الزیتونOlive production

سفر به طارم، سرزمين درختان زيتون

 

از جاده پرپيچ طارم كه بالا بروى و پايين بيايى كناره هاى جاده پر است از باغ هاى زيتونى زيتون. چشم را كه به كار بيندازى بوى زيتون از پشت پلك هايت خودش را مى كشد تا ريه هاى  گرسنه ات. اين دانه هاى درشت عشوه گر بر شاخه هاى نازك و پربرگ نشسته اند تا مهمترين سوغات زنجان باشند. زيتون هاى درشت طارمى خريداران ثابتى در كانادا و عربستان سعودى دارد و استان هاى داخل كشور را هم پوشش مى دهد، همين است كه اين سوغات سبز با آن ته مزه تلخش مى تواند سر سفره همه باشد.در طارم زرد زيتون، زيتون شنكه، زيتون روغنى ، زيتون مارى، گلوله زيتون و مقدار كمى انواع خارجى كشت مى شود. استان زنجان از نظر توليد زيتون و سطح زير كشت باغات بارور مقام نخست كشور را دارد و از نظر كل سطح زير كشت پس از استان هاى فارس، گلستان و خوزستان رتبه چهارم را از آن خود كرده است. پنج هزار نفر در طارم زيتون كشت مى كنند و هفت هزار و ۵۰۰ خانوار از مزاياى اين كشت پر سود بهره مند مى شوند.
لینک
۱۳۸٥/٢/٥ - مهدی انبارلویی

   آببر   

منظره ای از تالش خانی (لار پایین)

تنها در شعاع کمتر از ۶ کیلومتر از شهر آببر(مرکز شهرستان طارم)

شما می توانید شاهد سه دریاچه طبیعی که از معجزات خداوند

می باشند در مسیر دو رودخانه دائمی باشید.این سه دریاچه که در

اثر زلزله خرداد سال ۱۳۶۹ تنها در چند ثانیه بوجود آمده اند هنوز در

نقشه جغرافیایی منطقه جایی ندارند. هر کدام از این دریاچه ها

دارای مسیر پیاده روی بسیار زیبا و بکر می باشند که برای بازدید

گردشگران لحظه شماری می کنند. شما می توانید در سکوت

کامل این دریاچه ها به ماهیگیری و تفریح بپردازید.

Ab bar is centeral city of Tarom in Zanjan province. Zanjan is one of IRAN 's province in north-west. in general zanjan is a mountainous and cold region of Iran. But Tarom have variety of climate from humid to highlands. it cause that experts call Tarom , India of Iran

 

In near of Abbar (the centeral city of Tarom) you can

see three beautiful indigenous lake's in the middle of

valley.those lake's made via the earthquake in 1990 in

nearly 10 second only.those are really miracle's of God!

دریاچه چینی لر                                 Chene Lar lake

 

to observe more pictures of Chene Lar lake click on bottom link

برای دیدن عکسهای بیشتر اینجا www.tarom1386.persianblog.ir  کلیک کنید.

لینک
۱۳۸٥/٢/۳ - مهدی انبارلویی